Je známe, že elektrospotrebiče majú svoju konkrétnu životnosť. Výnimku netvoria ani počítače, ktorých životnosť sa odhaduje v priemere na päť a pol roka. Pod pojmom životnosť ale v tomto prípade môžeme chápať tiež aktuálnosť parametrov a výkonu, respektíve fakt, že počítač sa po tomto období spravidla stáva „outsiderom“ a nemusí stačiť na modernejšie úkony.Klávesnica, modré tlačidlo UPDADE.jpg

  • Príkladov takejto „záverečnej“ je niekoľko, ale spomeňme napríklad aktuálny problém starších zariadení prehrávať videá a formáty v súčasnom rozlíšení 4K.
  • PC alebo notebook, ktorý mal solídne parametre a funkcie pred cca šiestimi rokmi, už v mnohých prípadoch nestíha za novšími technológiami z viacerých hľadísk.

Sú tu rôzne faktory, ktoré sa však týkajú aj hardvéru a fyzickej časti, čo vidíme najmä z hľadiska notebookov. Staršie modely už majú v porovnaní s tými novšími podstatne nižšiu výdrž batérie, sú zbytočne mohutné, ťažšie a samozrejme vnútorné parametre už tiež nie sú žiaden zázrak, čo sa preukáže na čoraz slabšom výkone pri používaní hardvérovo čoraz náročnejších aplikácií, v neposlednom rade hier.Dve diskety, retro.jpg
Pre osobné počítače alebo v skratke PC je z hľadiska aktuálnosti parametrov charakteristika totožná ako u notebookov, ale v prípade staršej PC zostavy je tu aj ďalší nepríjemný detail, a to že táto „žerie“ zbytočne veľa elektriny (a napriek tomu už neposkytuje špičkový výkon).
Nové počítačenemusia disponovať len silnejšími súčiastkami za prístupnú cenu (napr. procesorom s väčším počtom jadier), ale napríklad aj kvalitnejším rozlíšením, čo oceníme prakticky aj pri bežnej práci s multimédiami alebo fotkami. Novinkou sú takisto praktické a veľmi rýchle SSD disky, ktoré už oproti starým diskom nie sú mechanicky náročné a rýchlejšie sa načítavajú (cca 12x rýchlejšie). Výsledkom je celkovo rýchlejší chod systému a nainštalovaných aplikácií.