V prvom rade, by sme mali odhodiť všetky fámy o tomto zvierati. Zabudnite na to, že hovoríme o škodcovi, ktorý žije v kanáloch a špine. Je to síce pravda, avšak samotný potkan je jedno z najčistotnejších zvierat. Väčšinu dňa strávi práve osobnou hygienou.

potkan


Klietka
Jeho klietka, alebo akvárium, by malo byť dostatočne priestranné. Ako podstielku môžete používať klasické piliny, ktoré pravidelne čistite, pretože špinavá klietka nie je dobrá pre vás, ani vaše zvieratko. Dávajte pozor aj na to, aby bola poriadne zabezpečená. Potkan je najinteligentnejší spomedzi všetkých hlodavcov, takže úniky, preňho nie sú problém. Verte, že ak potkan utečie, dokáže v byte narobiť nemalú škodu. Po prvé sa dostane takmer všade a po druhé obľubuje hrýzť všetko čo sa dá. A hrýzť sa dá skutočne všetko, aj elektrické káble a oblečenie. Môžete do nej umiestniť behacie koleso, musí však byť o čosi väčšie. Potkan ocení aj rôzne preliezačky. Vytvoríte ich napríklad z prázdnych roliek od toaletného papiera. Zakúpiť ich však môžete aj v akvaristike.

hlodavec

Jeden, alebo pár?
Je lepšie si hneď na začiatku zadovážiť dvoch potkanov. Sú to veľmi spoločenské zvieratá. Ak chcete iba jedného, budete mu musieť spoločníka nahrádzať vy, a to v plnej miere. Takže sa pripravte, že vám potkan zaberie viac času. V prípade dvoch jedincov, nikdy nesiahajte po opačnom pohlaví. Po troch mesiacoch, by ste si museli zadovážiť väčší byt, pretože ich schopnosť rozmnožovať sa, je rovnaká, ako pri všetkých hlodavcoch.

myš

Strava
Strava týchto hlodavcov musí byť čo najpestrejšia. Kupovaná zmes nestačí. Môže tvoriť jej základ, avšak pravidelne k nej pridávajte čerstvé potraviny. Vo všeobecnosti, by sme mohli povedať, že by mala obsahovať najme cukry a menej tukov a bielkovín. Ku suchému krmivu pridávajte čerstvú zeleninu a ovocie. Vyhýbajte sa zeleným šalátom a druhom, ktoré spôsobujú nafukovanie. Citrusy a paradajky nepodávajte vôbec. Zemiaky používajte iba varené. Taktiež mu sem tam do misky môžete vhodiť trochu varených cestovín. Dôležitá je hlavne živočíšna zložka. Vhodné je varené, avšak nesolené a nekorené kuracie a hovädzie mäso, alebo psie a mačacie konzervy. Sem tam môžete potkanovi ponúknuť trošku tvarohu, jogurtu, syra, alebo mlieka.