Keď sa povie „mačka“, asi deväťdesiatim percentám ľudí napadne obrázok malého mačiatka s miskou mlieka. Takéto obrázky by som najradšej vymazal z tejto planéty, a to do toho posledného. Mačka totiž mlieko nesmie za žiadnych okolností. Malé mačiatko ním môžete dokonca zabiť. Mačiatko pije mlieko.jpg

My ľudia, sme jediné tvory na svete, ktoré dokážu laktózu tráviť počas celého života. Aj to však nie je stopercentná pravda, pretože alergia na laktózu je jedna z najrozšírenejších. Poďme však do ľudí. mačka mlieko nedokáže tráviť, pretože nedokáže tráviť mliečny cukor, teda spomínanú laktózu. Dospelej mačke mliekom spôsobíte dlhodobé tráviace problémy, teda hnačky, ktoré môžu veľmi rýchlo prejsť do chronického stavu.
Iné je to však u malých mačiat. Ak by ste napríklad našli malé mača, ktoré ešte musí piť mlieko a vy by ste mu dali to kravské, s najväčšou pravdepodobnosťou by ste ho zabili. Mačiatko by muselo mať veľmi veľkú chuť žiť a zároveň silný organizmus. Mliekom by ste mu spôsobili hnačku, následnú dehydratáciu a následnú smrť.Tri malé mačatá.jpg

Mačky mlieko môžu, no v žiadnom prípade to kravské. Vhodné je kozie mlieko. Ideálne však nepasterizované. To tepelne upravené im však taktiež neublíži, no ani nepomôže. Podobné je to aj s ovčím mliekom. Ak chcete svoju mačku potešiť, kúpte jej mlieko bezlaktózové, alebo to špeciálne pre mačky. V týchto dvoch produktoch, však nie je žiadny rozdiel. Samozrejme okrem ceny. Ak by ste doma chovali kravu, ktorej sa práve narodilo teliatko, môžete mačke dať aj trochu kravského mledziva. Je však málo pravdepodobné, že sa k takémuto mlieko dostanete.

Podobne ako mlieko, tak i všetky mliečne výrobky mačke uškodia. Ak by vás veľmi prosili, môžete im dať malý kúsok syru, mliečne výrobky bez laktózy alebo tvaroh,. Ten je povolený, pretože neobsahuje takmer žiadny mliečny cukor. So všetkými mliečnymi výrobkami však treba byť veľmi opatrní, takže mačke dajte naozaj iba malý kúsok.