V minulosti prevládalo presvedčenie, že šport a kŕčové žily sa navzájom vylučujú. Dnes sú ľudia o čosi múdrejší a vedia, že to tak vôbec nie je. Kým niekedy, spočívala liečba žíl hlavne v tom, že ste museli veľa ležať a čo najmenej sa hýbať, dnes je to presne naopak. Mali by ste sa hýbať čím viac. Samozrejme tak, aby ste si pomohli a nie uškodili.Muž v teniskách kráča po štrkovej ceste.jpg

Športy nešporty

Začneme pohybovými aktivitami, ktoré sa vám na prvý pohľad nemusia javiť ani ako športy. Tak napríklad taký golf, môžete s kŕčovými žilami robiť bez najmenších problémov. Dajte si pozor jedine na to, aby ste nestáli dlho na jednom mieste. Pri kŕčových žilách sú vo všeobecnosti lepšie športy, pri ktorých sa hýbete a nestojíte na jednom mieste. To totiž zaťažuje vaše nohy.

Chôdza ešte nikoho nezabila

Druhým športom, ktorý je pri kŕčových žilách extrémne vhodný, je chôdza. Dajte si však pozor, aby ste to s ňou nepreháňali. Vyjsť na Lomnický štít nie je úplne vhodné. Pri akejkoľvek pohybovej aktivite myslite na to, že nesmiete dávať nohám zabrať až príliš. Mali by sa prekrviť a rozhýbať, no nie preťažiť. V rámci chôdze sú vhodnejšie dlhšie prechádzky alebo kratšie túry. Pri túre si vždy vyberajte trasu, ktorá nevedia do prudkého kopca. Pri šliapaní do aj z kopca, totiž vaše nohy dostávajú zabrať najviac.Žena v bielom tričku a slnečných okuliaroch hrá golf.jpg

Keď radi posilňujete

Pri kŕčových žilách je posilňovanie vyslovene nevhodné. Určite sa však medzi vami nájdu i takí, ktorí obľubujú práve tento šport. Ak tomu tak je, tak s cvičením pokojne pokračujte. Zameriavajte sa však na ruky, poprípade brucho. Posilňujte skôr v sede a po ukončení cvičenia nezabudnite na niekoľko aeróbnych cvičení, ktorými si rozhýbete aj svoje nohy.

Nech už budete vykonávať akýkoľvek šport, nikdy nezabúdajte na jednu dôležitú zásadu, a to, že nesmiete zaťažovať svoje nohy. To by ste svojim kŕčovým žilám len uškodili. Tak športu zdar!