Prejdite na Linux a starosti hoďte za hlavu

Dnes už snáď neexistuje nikto kto by nepočul aspoň raz v živote o Linuxe. Hoci po správnosti by sme ho mali nazývať GNU-Linux, používa sa iba jeho skrátená verzia bez GNU. Znie to možno neuveriteľne ale ak nehráte počítačové hry tak nemá zmysel aby ste ste využívali iný operačný systém ako je Linux. Skôr ale ako sa rozhodnete pre tento typ operačného systému mali by ste vedieť že sa  tu bavíme o stovkách distribúciach tohto systému a nie len iba jednej ako ste zvyknutý napríklad  operačných systémoch od Microsoft-u.logo.png
 
Pretože tento operačný systém je v prvom rade:

  • zadarmo
  • bezpečný
  • jednoduchý na používanie
  • v slovenčine
  • o komunite a podpore aj zadarmo ak je to treba

Zadarmo
 
Ono, nie je až tak pravda že je vždy zadarmo. V súčasnosti existujú tisícky distribúcií postavených na Linuxe. Niektoré sú dostupné úplne zadarmo niektoré sú platené. Pre vás je ale podstatné že si môžete stiahnuť plnohodnotný operačný systém a úplne legálne ho využívať. A to dokonca s tisíckami programov ktoré niesu na rozdiel od konkurencie obmedzené skúšobnou dobou a podobnými nezmyslami.
 
Bezpečný
 
Na rozdiel od konkurencie, je podstatne bezpečnejší  a vírusy ako také sú skôr zbožným prianím konkurencie ako realitou. Je to najme z dôvodu skladby samotného systému. Veľmi jednoducho povedané, všetky komponenty počítača sú v podstate považované za adresáre a súbory, pričom systém samotný sa skladá zo stoviek aplikácií a balíkov knihovní ktoré sa dajú jednoducho nahradiť. A to nielen za novšiu ale aj staršiu verziu ak je to nevyhnutné.desktop.png
 
Jednoduchý na používanie
 
Ak ste niekedy inštalovali konkurenčný operačný systém určite ste zvyknutý na čakanie kým sa systém nastaví a následne zdĺhavé nastavovanie hardwaru aby fungoval ako má. Ak nie, úprimne vám závidíme. Po nainštalovaní väčšiny distribúcií založených na Linuxe, všetko funguje ako má.  A to je rozhodne niečo, čím sa nemôže pochváliť každý.
 
V Slovenčine
 
Je v Slovenskom jazyku. To sa v dnešnej dobe len tak nevidí, aby niečo čo je navyše dostupné zadarmo bolo dostupné aj v našom jazyku.
 
O komunite a podpore aj zadarmo ak je to treba
Ak ste niekedy pracovali s firemným počítačom, tak viete že niet nato keď vám technická podpora zahlási „skúšali ste ho vypnúť a zapnúť“. V tom momentu sa vo  väčšine z nás prebúdza Hulk a niet toho kto by ušiel spravodlivému hnevu. No v tomto prípade máte za sebou tisíce ľudí a to dokonca v rámci Česka a Slovenska ako podporu. Stačí sa len spýtať. No aj tu nesmiete zabúdať najprv pozrieť či už niekto neriešil niečo podobné. Pretože opakovaný vtip už nikomu nepríde vtipný, skôr pekne nehnevá a to predsa nechcete.