Energetický certifikát je doklad o spotrebe vašej nehnuteľnosti. Zhrnutá je energia potrebná na vykurovanie či ohrev vody. Táto energia udáva celkovú vašu spotrebu. A celková spotreba nehnuteľnosti je zaradená do energetickej triedy. Energetické triedy sú zoradené do viacerých kategórii od najnižšej po najvyššiu. Označené sú písmenami A až G. Energetický certifikát je v niektorých prípadoch aj povinnosťou. Zatiaľ čo pri staršom dome si môžete dať energetický certifikát vyhotoviť aby ste vedeli na čom ste, pri novostavbe je nutný. Môžete si dať vyhotoviť energetický certifikát, ak potrebujete alebo chcete poznať spotrebu energií vo vašej domácnosti.

energetický certifikát

Pri novostavbách, ktoré ešte nie sú skolaudované však energetický certifikát ku kolaudácii musíte mať. Dôvodom je nová legislatíva, ktorá určuje novostavbám dosiahnuť maximálnu energetickú triedu A0. A energetický certifikát vám to dosvedčí. Ako ju ale dosiahnuť? Pri výbere technológii do svojej domácnosti môžete zabudnúť na lacný plynový kotol. Pre dosiahnutie energetickej triedy A0 sa zamerajme na modernejšiu technológiu. Vzduchotechnika, tepelné čerpadlo alebo dokonca krb. Mnoho ľudí túto technológiu neuznáva vzhľadom na vyššiu nákupnú cenu. No mesačne náklady za energie vám dokážu ušetriť desiatky, niekedy aj stovky EUR.

dom

Energetický certifikát je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú zmeniť spotrebu svojej domácnosti. Energetický certifikát je v dnešnej dobe požadovaný aj pri niektorých predajoch či prenájmoch. Niektorí kupujúci si vyžiadajú k nehnuteľnosti aj energetický certifikát, aby vedeli aká spotreba a výška mesačných nákladov ich čaká. Takisto energetický certifikát môže od vás žiadať aj realitná agentúra. Či už vás čaká kolaudácia a energetický certifikát na nehnuteľnosť vyhotovený mať musíte, alebo ho chcete pre vlastnú potrebu, navštívte internetovú stránku certifikaciabudovy.sk, kde všetko vybavia za vás.