Je svätou pravdou, že nestačia na ochranu vášho príbytku ani tie najlepšie zabezpečovacie zariadenia, kamery, alarmy, či poistky okien, ak nie ste dostatočne opatrní. Naozaj „šikovní“ zlodeji vedia prekonať každú prekážku. Najmä ak im k tomu dáte sami podnet. Áno, práve vaše správanie môže byť tou najdôležitejšou bezpečnostnou poistkou. Krádeže a vykradnutia bytov sa stávajú počas vašej neprítomnosti. Zabudnite na americké kriminálky, väčšina zlodejov neriskuje a nevkradne sa do vášho bytu, keď ste v ňom vy. Preto by ste si mali zopakovať zopár bezpečnostných pravidiel, ktoré ochránia váš majetok.Zlodej sa pozerá cez okno.jpg
Najčastejšie nájdu ľudia vykradnutý byt po návrate z dovolenky alebo po dlhšej neprítomnosti. Preto by ste mali myslieť na to, aby ste neupozornili prípadného zlodeja, že nie ste doma. Plná schránka je pre neho známkou, že môže začať pozorovať váš byt. Ak nemáte príbuzného alebo rodinu, ktorá by chodila schránku vyberať, dajte si dočasne poštu presmerovať ku svojim známym. Dá sa to jednoducho vyplnením príslušného formuláru na pošte.
Iste by ste sa radi pochválili celému svetu, že sa vám podarilo našetriť na vysnívanú dovolenku. Túto informáciu si radšej nechajte len pre najbližším príbuzných a opíšte svoje zážitky verejne až po návrate z cudziny. To isté platí aj o sociálnych sieťach. Fotografie sa z vášho fotoaparátu nestratia. Prílišné upozorňovanie na to ako je vám na pláži fajn alebo dokonca presný dátum návratu z dovolenky nevytrubujte do celého sveta.Zlodej s palicou.jpg
Neupozorňujte okolie, že nie ste doma zatiahnutými žalúziami. Radšej ich nechajte mierne odchýlené. Ak máte vstupné dvere z priehľadného materiálu, snažte sa zakryť výhľad do bytu. Je dobré budovať susedské vzťahy a poprosiť suseda, aby občas hodil očko na váš byt a všímal si prípadné zmeny.
Ak nie ste milionári a nevlastníte trezor, snažte sa mať väčšie sumy peňazí v banke. Staré dobré časy výplaty ukrytej v pančuchách sú už dávno preč. To isté platí aj o šperkoch a iných cennostiach. V prípade, že vás predsa len vykradnú, je dobré mať schované doklady od všetkých elektrických spotrebičoch. Ak ste svoju domácnosť poistili, mohli by ste získať časť peňazí späť. Zároveň výrobné čísla umožnia ľahšie vypátrať ukradnuté veci.