Bez okien sa nezaobíde prakticky žiadna obytná budova či dom. Sú jeho dôležitou súčasťou a preto je vhodné, aby sme si dali na ich výbere záležať.

  • Ideálne vsadiť na vlastnosti, akými sú dlhšia životnosť a ľahká údržba, avšak faktormi sú aj cena či dizajn.

Modrá budova, okná.jpg
Svoju podstatnú úlohu na základe zmienených vlastností zohráva materiál a v tomto smere je častým bodom záujmu cenovo prístupné plastové okno, na druhej strane zas hlinikove okna cena LMmont. Obidve spomenuté možnosti ponúkajú svoje originálne a špecifické vlastnosti.
Či už voľba plastových okien alebo tých z hliníku, obe poskytujú funkčné využitie. Záleží skôr na individuálnych požiadavkách.

  • Ako už bolo načrtnuté, pri výbere okien sa najčastejšie stretávame s materiálmi ako plast, hliník, ale aj drevo. Rovnako tak sa stáva populárna ich kombinácia.

Rodinný dom.jpg
Z hľadiska ceny vieme, že k drahším alternatívam sa radí hliník, na druhej strane zasa vysoká cena môže značiť spoľahlivosť na dekády rokov, respektíve výhodnú investíciu z dlhodobej perspektívy.
Pokiaľ však zostáva cena hlavným faktorom záujmu, najlacnejšou možnosťou je plastové okno. Cenová prístupnosť ale nie je jeho jedinou silnou stránkou, takisto poskytuje kvalitné izolačné vlastnosti a tie sú z hľadiska okien ďalším dôležitým bodom, na aký sa oplatí zamerať.
Čo ale rozmery a celkový dizajn?Ak túžite po veľkých a luxusne pôsobiacich oknách, potom je voľba jasná- hliník. Ten síce vo všeobecnosti poskytuje o niečo horší index priepustnosti tepla, na druhej strane ale ide o veľmi odolný a pevný materiál, ktorý si žiada len minimálnu údržbu a aj napriek tomu disponuje vysokou životnosťou. Zatiaľ čo okná z plastu vydržia v priemere 30 až 50 rokov, u hliníkových okien je to spravidla 80 až 100 rokov, čiže je možné, že svojho majiteľa dokonca „prežijú“.

  • Ak sa zameriame na rozmerné a veľké okná, v prípade hliníku môžu mať len tenký a elegantný rám, nakoľko je z hliníku a dokáže uniesť i väčšie rozmery.