Myslíte si, že máte všetky svoje citlivé dáta v počítači dobre chránené? Omyl, hackeri sú v neustálom strehu a číhajú na nejaké diery v jeho bezpečnostnom systéme, aby sa dostali k citlivým údajom. To, či sa to už stalo a hackeri úradujú aj vo vašom „kompe“, vám prezradí niekoľko náznakov.Maximálna ochrana údajov.jpg

Prečítajte si, čo si treba všímať, aby ste zistili, či aj váš počítač je infikovaný:

  • Prehliadač je nadmieru aktívny: Občas je dobré skontrolovať históriu vo svojom internetovom prehliadači a ak sa vám podarí objaviť stránky, o ktorých naisto viete, že ste ich nikdy nenavštívili, tak by ste sa mali mať na pozore a systém zoskenovať antivírusovým programom.
  • Spomalený počítač: V prípade, že máte nový komputer, ale nepracuje tak rýchlo, ako by mal, môže za tým byť trojský kôň, ktorý si ľahko stiahnete do zariadenia spolu s inými súbormi z internetu pod maskou bežného softvéru a „zožerie“ vám veľkú časť kapacity procesora.
  • Vaša domovská stránka sa zmenila: Po otvorení prehliadača ste zistili, že domovská stránka je úplne iná, ako ste si ju nastavili. To poukazuje na to, že vás zrejme niekto sleduje.
  • Programy padajú častejšie, ako doposiaľ: Zasahovanie hackerov do programu prebieha aj spôsobom, keď do nich vkladajú vlastné riadky kódu a následkom toho je softvér často spomalený alebo padá.
  • Vyskakovacie okná: Surfovaním po internete často neúmyselne kliknete na reklamný banner a infikujete si tak svoj počítač. To je spúšťačom zobrazovania vyskakovacích okien, prostredníctvom ktorých majú hackeri ľahší prístup.
  • Webkamera nahráva sama od seba: Spolu s ňou sa zapne aj mikrofón a vy ste videný, ale aj počutý, čo znamená, že niekto nahráva váš výzor aj hlas. Predchádzať tomu môžete častou zmenou prístupových hesiel a tiež prelepením kamery lepiacou páskou.

Moderné kamerové zariadenia.jpg

  • Vždy vás presmeruje inde: Pri vyhľadávaní cez Google zadáte nejaký termín, ale jednostaj vás to presmeruje na úplne iný odkaz, tak to je problém. Asi sa u vás usídlil trojský kôň.
  • Všimli ste si podozrivé programy: Ich význam si preverte cez Google, ak zistíte, že sú škodlivé, ihneď ich odinštalujte.