Rozhodovanie sa medzi materiálmi vášho nového extriérového zábradlia na balkón alebo terasu dnes nemusí byť až také zložité ako v minulosti. Požiadavky na materiály, ktoré plnia funkciu zábradlia sú hlavne:

  • nemenné vlastnosti
  • odolnosť voči poveternostným vplyvom
  • dlhá životnosť
  • jednoduchá údržba.

Ak si porovnáte mnohé materiály, ktoré sú dnes na konštrukciu zábradlia k dispozícii, tak rýchlo určíte jednoznačného víťaza. Ak nie ste majiteľom celodrevenej chaty nikde v horách, tak tým víťazným materiálom je nerezová oceľ. Tá dnes víťazí takmer vo všetkých spomínaných ukazovateľoch, ktoré sú dôležité pre konštrukciu zábradlí v exteriéroch. Keďže ide o oceľ, tak z hľadiska bezpečnosti ide o ten najpevnejší materiál, ktorý môžete na stavbu zábradlia použiť. Jednoduché a pevné ukotvenie do stien alebo do betónových podláh je zárukou dlhoročných nemenných vlastností.

nerezové zábradlie

Čo sa týka odolnosti voči poveternostným vplyvom, len ťažko by sme hľadali nerezovej oceli konkurenciu. Tento materiál úplne bez problémov zvláda vysoké teploty, mrazy, sneženie či dážď. Nerezové zábradlia môžete často vidieť na luxusných lodiach alebo v slovenských aquaparkoch, kde sú neustále v styku s vodou a ich vzhľad a vlastnosti sú počas dlhých rokov nezmenené.

nerezové zábradlie

Ak sa pristavíme pri údržbe nerezového zábradlia, tak môžeme smelo tvrdiť, že ide o bezúdržbový materiál. Na jeho udržiavanie stačí bežný čistiaci prostriedok a handrička. Na rozdiel od drevených zábradlí, ktoré sa musia hlavne v exteriéri každoročne ošetrovať ochrannými nátermi, je nerez ako výhra v lotérii. Po utretí handričkou od prachu je takéto zábradlie vždy ako nové.

A ak sa pýtate, akú má takéto zábradlie životnosť, tak výrobcovia uvádzajú priemerne dobu 50 rokov. Za ten čas by ste drevené zábradlie 50x natierali a možno aj 3x vymenili úplne. Preto ak rozmýšľate medzi možnosťami vášho zábradlia, tak nerezové zábradlie musí jednoznačne patriť do okruhu vašich favoritov.